Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 5031325



*

nr 503 1325


Fat

Silver, diameter: 26


Utrop:

100 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 januari 2008
kl 16:51:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/1 23:23:55 1      300 kr
9/1 23:46:10 2      200 kr
11/1 12:50:37 3      400 kr
11/1 20:20:38 1      600 kr
12/1 23:17:10 4      500 kr
12/1 23:17:51 4      600 kr
12/1 23:18:45 4      650 kr
13/1 13:38:45 1      900 kr
14/1 11:02:43 4      750 kr
14/1 11:03:20 4      850 kr
14/1 11:03:55 4      1.000 kr
14/1 14:58:19 5      1.000 kr
14/1 14:58:35 5      1.100 kr
14/1 15:37:30 4      1.200 kr
14/1 15:38:56 5      1.300 kr
14/1 16:14:16 4      1.400 kr
14/1 16:16:01 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat silver ädelmetall
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:47
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:24




Ladda ner broschyr